Błędy, które popełniasz, podpisując umowy

Każda umowa, z jaką zetkniesz się w przyszłości, jest wiążąca. Wiemy o tym i zdajemy sobie sprawę, że nie możemy od tak od niej odstąpić albo nie zgodzić się na wywiązanie się z obowiązków, które są w niej zawarte. Mimo że umowy to poważne dokumenty, to wielu z nas nie wie, jak zachować się tuż przed jej podpisaniem i już po tym fakcie. A popełnione błędy mogą nas sporo kosztować, szczególnie jeśli od początku jest ona dla nas niekorzystna.

Nie sprawdzasz, czy wszystkie dane się zgadzają
Dane, które są zapisane w umowie, to dane osoby, które umowę podpisuje. To oznacza, że jeśli cokolwiek się w nich nie zgadza, to leży to na Tobie. Jeśli w umowie są wprowadzone twoje dane osobowe, to upewnij się, że numer PESEL jest poprawny, adres do korespondencji pełny, a stawka w umowie o pracę dokładnie taka, jaką ustaliliście. Każda dana wprowadzona w umowie jest wiążąca i nie możesz już po jej podpisaniu zwrócić uwagę na to, że wcześniej proponowali Ci wyższe wynagrodzenie albo mniejszy koszt zakupu samochodu. Pamiętaj, że podpisana umowa jest automatycznie wiążąca.

Nie czytasz dokładnie całej umowy
Osoby, które nie czytają regulaminów, przeważnie nie martwią się, że znajduje się w nich coś, co może być dla nich szkodliwe. Z umowami bardzo często jest podobnie. Jeśli po raz setny pospisujesz podobną umowę kupna-sprzedaży albo umowę zlecenie, nie czytasz szczególnie, co jest w niej napisane, bo zakładasz, że niczym nie różni się od poprzedniej. To największy błąd, jaki możesz popełnić. W umowie często znajdują się zapisy, które zobowiązują nas do czegoś, na co wcześniej się nie umawialiśmy albo w innej formie, niż było uzgadnianie. A umowa jest wiążąca, nie będziesz mógł się więc potem wycofać.

Uznajesz, że wiesz lepiej, co znaczą konkretne zapisy
Umowy nie są otwarte na interpretacje. Jeśli nie rozumiesz jakiegoś zapisu, nie zakładaj z góry, że pewnie nie ma to żadnego wpływu na waszą współpracę. Każdy punkt jest ważny i jest zamieszony w tej umowie nie bez powodu. Nie możesz z machnąć ręką na te elementy, których nie rozumiesz tylko dlatego, że dla Ciebie są one niejasne albo w twojej głowie na pewno nie będą Cię dotyczyły. Cała umowa jest dla Ciebie wiążąca, o ile nie jest przy danym punkcie zaznaczone, że jest inaczej. A to oznacza, że każdy punkt potencjalnie może na Ciebie oddziaływać, jeśli zrobisz coś, co może do tego sprowokować osobę po drugiej stronie.

Podobne artykuły

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Popularne

Popularne