Kredyt pod kontrakt, czyli jak sfinansować kredytem realizację przetargu z Jednostkami Samorządu Terytorialnego

Obecnie wiele firm bierze udział we wszelkiego rodzaju przetargach, które są dobrym sposobem na to, aby w rozsądny sposób podnieść dochód swojego przedsiębiorstwa. Często dzieje się tak, że są to przetargi ogłoszone przez Jednostki Samorządu Terytorialnego. Zdarza się jednak, że po ich wygraniu usługodawca nie ma wystarczająco środków, aby móc przystąpić do ich realizacji. Na całe szczęście przetarg taki można sfinansować kredytem.

Jest to tak zwane finansowanie zewnętrzne, do którego zaliczyć można na przykład kredyt pod kontrakt. Skorzystać z niego mogą wszystkie firmy, które przystępują do przetargu publicznego i go wygrały, a więc każdy podmiot niepodlegający wykluczeniu zgodnie z art. 24 Ustawy Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004 roku z późniejszymi zmianami.

Rodzaje kredytów na realizację kontraktów

Zauważmy od razu, że usługodawca, który wygrał przetarg organizowany przez Jednostkę Samorządu Terytorialnego lub Jednostkę Skarbu Państwa ma kilka opcji kredytowych, choć nie każda z nich jest korzystna i wygodna.

Jedną z możliwości jest faktoring. To rozwiązanie poleca się jednak przede wszystkim tym przedsiębiorcom, którzy za realizację kontraktu otrzymują okresowe płatności za wykonanie poszczególnych etapów prac. Średnim wyborem będzie też wykup wierzytelności. Lepiej natomiast wygląda tutaj kredyt na finansowanie kontraktu.

Biorąc pod uwagę banki, to te kredytów mają kilka. Jeśli przedsiębiorca planuje wystartować z realizacją dużego projektu, podczas którego realizowane będą poszczególne etapy, dobrym pomysłem będzie kredyt długoterminowy. Nie jest to jednak opcja najpopularniejsza. Najpowszechniejszym rozwiązaniem na finansowanie przetargów publicznych z wykorzystaniem kredytów jest kredyt obrotowy pod kontrakt.

Nie zapominajmy, że banki przedsiębiorcom zainteresowanym kredytem na realizację przetargu środki wypłacają w dwóch formach. Z jednej strony może to być jednorazowa wypłata wszystkich środków. Z drugiej wypłata cykliczna. Trzeba jednak mieć nadzieję, że jest to kredyt z zabezpieczeniem, którym na ogół jest cesja kontraktu. Przynajmniej wtedy, kiedy jest to możliwe, bo zdarzyć się może, że w umowie przetargu widnieje zapis zabraniający takich praktyk. Wówczas zabezpieczeniem może być na przykład hipoteka.

Pożyczka o niskim ryzyku

Podkreślić trzeba również to, że kredyt pod przetarg publiczny przez banki jest traktowany jako pożyczka o niewielkim ryzyku. Dla przedsiębiorcy jest to o tyle korzystne, że na atrakcyjnych warunkach i przy niskiej marży uzyskać można środki z długim okresem kredytowania. Ponadto pamiętajmy, że relatywnie prosta jest również procedura ubiegania się o takie środki. Banki przy wyliczaniu zdolności kredytowej stosują tu często procedury uproszczone. Najczęściej wymagane jest funkcjonowanie firmy minimum przez 24 miesiące oraz brak zaległości w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto niezbędne mogą być pozytywne referencje z wcześniej wykonywanych kontraktów.

Inną zaletą takiego finansowania jest z kolei sama wysokość pożyczki bankowej, która może wynieść nawet 70% wartości netto całego kontraktu. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy realizujący przetarg wobec Jednostek Samorządu Terytorialnego z takiej opcji kredytowej korzystają bardzo chętnie.

Warto przy tym wspomnieć o firmach, które im w tym pomagają. Na polskim rynku wielką pomoc można uzyskać, kontaktując się z kredytpodkontrakt.pl. Nie tylko są tam opisane szczegóły realizacji takiego zobowiązania finansowego. Poza tym liczyć można na wsparcie kompetentnych osób, które w pozyskiwaniu takich środków na rzecz przedsiębiorców się specjalizują i mają w tym ogromne doświadczenie.

Podobne artykuły

Subskrybuj powiadomienia!
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Popularne

Popularne

0
Would love your thoughts, please comment.x