Jeśli chodzi o ubieganie się o pożyczkę, wszystko jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Należy jednak zachować dużą ostrożność przy przyjmowaniu warunków proponowanych przez instytucje finansowe. Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać, zanim powiesz „tak”.
Uzyskanie pożyczki jest rozwiązaniem wielu problemów, jakie mamy, a jednocześnie jest narzędziem, które pomoże nam spełnić wszystkie marzenia, jakie możemy mieć. Najlepiej jest jednak zaciągnąć nową pożyczkę dopiero wtedy, gdy jesteś wolny od innych długów, aby suma wszystkich obecnych zobowiązań finansowych nie wpływała co miesiąc na Twoje finanse osobiste.
Sytuacja finansowa
Jeśli Twoim celem przy nowej pożyczce jest restrukturyzacja innego zadłużenia, wskazane jest, aby nowe warunki były zdecydowanie lepsze. Niższe oprocentowanie, niższe miesięczne raty i jak najkrótszy okres spłaty.
Termin, raty i odsetki
Jeśli ubiegasz się o pożyczkę po raz pierwszy, musisz wziąć pod uwagę 3 rzeczy.
Termin: odnosi się do tego, ile czasu zajmie Ci spłacenie pełnej kwoty zaciągniętej pożyczki. Kluczem jest znalezienie takiego horyzontu czasowego, który pozwoli Ci spłacić pożyczkę jak najszybciej, ale z wygodnymi ratami.
Stopa procentowa: koszt, który płacisz podmiotowi za zarządzanie pożyczką, którą on Ci zaoferował.
Opłaty: jakie dodatkowe opłaty zawiera pożyczka
Biorąc pod uwagę te trzy elementy, będziesz mógł wybrać pożyczkę, która najbardziej Ci odpowiada, z wygodnymi miesięcznymi ratami, najkrótszym możliwym okresem spłaty i atrakcyjnym oprocentowaniem.
Historia kredytowa
Posiadanie dobrej historii kredytowej jest kluczem do uzyskania lepszych warunków pożyczki. Posiadanie dobrej historii kredytowej dobrze mówi o Tobie, Twoim zaangażowaniu i odpowiedzialności.
Zdolność do zapłaty
Upewnij się, że zanim złożysz wniosek o pożyczkę, masz obecną i przyszłą zdolność do pokrycia zadłużenia przy ustalonych warunkach. Nie chcemy przecież żadnych niespodzianek i nieprzyjemnych zaskoczeń.
Warunki
Istnieje wiele rodzajów pożyczek, a każda z nich jest bardziej skuteczna w zależności od potrzeb. Nasza rekomendacja jest taka, żebyś to Ty ustalał warunki. Żądaj, aby każda część umowy była dla Ciebie jasna, bez drobnego druku, a unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek na końcu.