Grecy chcą pozostania w strefie euro

Gdyby istniała taka możliwość, przed strefą euro większość z Polaków broniłaby się, jak tylko mogła, twierdzą, że to pierwszy krok do pogorszenia sytuacji gospodarczej naszego kraju, która i tak dodajmy, nie jest w najlepszym stanie. Tym bardziej dziwić mogą nas badania przeprowadzone ostatnio w Grecji, która z kryzysem walczy od kilku lat. Jak się okazuje, Grecy chcą pozostania w strefie euro i ani myślą o powrocie do dawnej waluty — drachmy.

Według przeprowadzonych przez instytut badawczy Uniwersytetu Macedonii w Salonikach na zlecenie telewizji Skai TV badań wynika, że aż 66,5% ankietowanych opowiedziało się za pozostaniem przy euro, podczas gdy przeciw było zaledwie 27% badanych. Co więcej, aż ponad połowa respondentów jest gotowa zostać w strefie euro nawet kosztem nowych wyrzeczeń.

To czy Grecja pozostanie przy europejskiej walucie, w dużej mierze zależy od wyników negocjacji pomiędzy rządem a międzynarodowymi pożyczkodawcami, w sprawie wypleceniu państwu greckiemu ostatniej transzy pomocy w wysokości 7,2 mld euro. Bez niej Grecji grozi niewypłacalność.

Podobne artykuły

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Popularne

Popularne