Pożyczki społecznościowe TPW są doskonałą alternatywą dla pożyczek w parabankach czy nawet samych kredytów bankowych. Korzyści z nich wynoszą obie strony – pożyczkodawcy, którzy szukają szybkiego i wygodnego sposobu na dodatkową gotówkę oraz inwestorzy, którzy chcą zainwestować swój kapitał, mając gwarancję szybkiego i pewnego zysku. Jak więc wygląda mechanizm pożyczania w Towarzystwie Pożyczek Wzajemnych?
Rejestracją w serwisie
W pierwszej kolejności pożyczkodawca oraz inwestor muszą zarejestrować się w serwisie, do czego niezbędny będzie między innymi dowód osobisty. Następnie konieczna jest również weryfikacja swojego konta na TPW, po czym można przystąpić do zawierania transakcji.
Aukcje
Inwestor, który chce ulokować swoje środki przeglądać może dostępne w serwisie aukcje. Jeśli znajdzie inwestycję, która go zainteresuje poprzez TPW, może pożyczyć pieniądze pożyczkobiorcy lub wystąpić do podmiotu pośredniczącego w tej transakcji, a więc Towarzystwa Pożyczek Wzajemnych o uzupełnienie wniosku (np. zaświadczenie o dochodach).
Ponadto warto mieć na uwadze, że każdy pożyczkobiorca przez przedstawicieli TPW i tak jest dokładnie sprawdzany, po czym podpisana zostaje z nim umowa, w której znajduje się między innymi harmonogram spłaty.
Wysokość pożyczki i okres spłaty
Pożyczana kwota sięgać może od 100 do nawet 20000 zł. Również i sam okres pożyczki jest różny. Jeśli pożyczkobiorca nie wywiązuje się ze swojego zobowiązania, wszczęty zostaje proces windykacyjny, który trwa tu do 90 dni. W tym czasie zajęte mogą być m.in. wartościowe przedmioty, które należą do pożyczkobiorcy. Niezależnie jednak od rezultatu takiego postępowania po 90 dniach TPW oddaje zainwestowane środki inwestorowi, dzięki czemu ten niczym nie ryzykuje.
Sam zarobek z inwestycji zależny jest natomiast od wysokości pożyczanej kwoty, oprocentowania oraz okresu spłaty zaciągniętej pożyczki.