Strona główna Finanse Kasy fiskalne odpowiednie dla kantorów

Kasy fiskalne odpowiednie dla kantorów

0
Kasy fiskalne odpowiednie dla kantorów

[wpis sponsorowany]

Kasy fiskalne to urządzenia służące do rejestrowania sprzedawanych towarów oraz usług. Choć kojarzą się przede wszystkim z tradycyjnymi sklepami oraz punktami usługowymi, korzystają z nich również inne podmioty takie jak miejsca wymiany walut. Jak znaleźć odpowiednie kasy fiskalne dla kantorów? Gdzie szukać tego rodzaju urządzeń?

Czy kasy fiskalne dla kantorów są obowiązkowe?

Zakładając własny kantor, wiele osób zastanawia się, czy posiadanie kasy fiskalnej jest w tym miejscu konieczne. Ma to bez wątpienia związek z faktem, że do 2019 miejsca, w których dokonywano wymiany walut były z tego obowiązku zwolnione. Choć przepisy miały wejść w życie już 1 kwietnia 2018 roku, w związku z brakiem odpowiedniej organizacji oraz sprzętu Minister Rozwoju i Finansów przedłużył przedsiębiorcom czas na zakup odpowiedniego sprzętu.

Wyjątkiem są banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe nazywane także SKOK-ami, które nie zostały objęte opisywanym obowiązkiem. Wszystkie inne placówki zajmujące się wymianą walut powinny posiadać odpowiednie urządzenie umożliwiające prowadzenie ewidencji sprzedaży. Argumentem przemawiającym za zmianą przepisów była chęć uszczelnienia systemu podatkowego.

Kasa czy drukarka fiskalna — co wybrać do kantoru?

Podczas poszukiwania odpowiedniego sprzętu do kantoru, warto zadać sobie również pytanie, czy to kasa fiskalna będzie najlepszym wyborem. Zamiast niej w miejscach wymiany walut nierzadko stosowane są drukarki fiskalne. Dlaczego? Przede wszystkim umożliwiają połączenie się z odpowiednim programem sprzedażowym, który jest zainstalowany na komputerze. Użycie drukarki fiskalnej umożliwi też umieszczanie na paragonie dodatkowych informacji, np. dotyczących aktualnych kursów, co może okazać się atrakcyjne dla klientów.

Warto jednak przy tym pamiętać, że drukarki fiskalne są droższe niż kasy i wymagają wykorzystania dodatkowego sprzętu — komputera lub ewentualnie tabletu. Ostateczny wybór dotyczący rodzaju urządzenia używanego w kantorze powinien zależeć w dużej mierze od liczby transakcji — im jest ich więcej, tym lepszą inwestycją staje się drukarka fiskalna.

Kasa fiskalna do kantoru dopasowana do potrzeb klienta

Wybierając kasę fiskalną dla kantoru, warto mieć na uwadze to, aby gwarantowała wysoką czytelność wydruków np. paragonów. Klient nie powinien mieć wątpliwości odnośnie do tego, za co zapłacił. Zwiększa to wiarygodność danego miejsca, co jest szczególnie istotne w przypadku placówek zajmujących się wymianą walut. Warto zwrócić uwagę również na drukarki fiskalne wyposażone w wyświetlacz dla klienta. Na nim można umieścić m.in. datę czy godzinę, a także inne informacje, które mogą być istotne dla osób odwiedzających kantor.

Kasa fiskalna wygodna dla pracowników kantorów

Odpowiednia kasa fiskalna dla kantoru to również taka, która zapewnia wygodę pracownikom zajmującym się jej obsługą. W związku z tym ważna jest intuicyjna obsługa umożliwiająca bezproblemowe używanie sprzętu także przez osoby niedoświadczone w rejestrowaniu sprzedaży. Jeśli natomiast właściciel kantoru zdecyduje się na wykorzystanie drukarki fiskalnej, należy zadbać o wydzielenie odpowiedniej przestrzeni. Drukarka fiskalna wymaga dość sporo miejsca, aby można było ją bez trudu podłączyć do wybranego sprzętu. Warto także wziąć pod uwagę zakup dodatkowego wyświetlacza — część urządzeń ma taką możliwość.

Przed dokonaniem inwestycji dobrze zwrócić uwagę na to, jak szybko działa wybrane urządzenie oraz ile trwa w nim wymiana papieru. Dlaczego jest to tak ważne? Sprawniejsze działanie kasy lub drukarki fiskalnej to nie tylko wygoda pracowników, lecz także wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów, którym zależy na szybkiej obsłudze. Nowoczesny sprzęt nierzadko jest wyposażony w automatyczny obcinacz. Część urządzeń może również przypominać o konieczności wykonania raportu dobowego czy też miesięcznego.

Czym jeszcze powinna wyróżniać się kasa fiskalna dla kantorów?

Choć wiele osób może nie przykładać wagi do wyglądu wybranej kasy fiskalnej, warto pamiętać, że klienci często zwracają uwagę na takie szczegóły. Kantor dobrze wyposażyć w klasyczne urządzenie w czarnej obudowie. Tego rodzaju sprzęt wygląda elegancko, a przez to zwiększa zaufanie do danego miejsca. Ważnym jest, aby kasa fiskalna dla kantoru była wyposażona w wygodną w obsłudze klawiaturę. Dzięki temu można dodatkowo zadbać o wygodę pracowników, a także zmniejszyć prawdopodobieństwo popełnienia błędu.

Zanim inwestycja zostanie dokonana, należy sprawdzić szczelność oraz odporność na zniszczenia obudowy kasy fiskalnej. Jest to istotne, aby ochronić się przed koniecznością naprawy lub wymiany wybranego sprzętu w krótkim czasie od jego zakupu. Warto również pamiętać o tym, że nie każdy kantor ma takie same potrzeby. Podczas wyboru sprzętu należy kierować się wymaganiami danego obiektu, odpowiadając sobie na pytania, ile osób jest obsługiwanych każdego dnia lub jak wiele stanowisk ma określony kantor.

Gdzie znaleźć kasę lub drukarkę fiskalną dopasowaną do potrzeb kantoru?

Trzeba też sprawdzić, czy wybrana kasa fiskalna jest oferowana przez renomowanego dostawcę. Tylko wtedy można mieć pewność, że będzie działać zgodnie z zapewnieniami sprzedawcy i spełni swoją funkcję. Warto także pamiętać, że dokonując zakupów w sklepie, który zatrudnia fachowców, można poprosić ich o doradztwo w celu znalezienia urządzenia w pełni dopasowanego do potrzeb konkretnego punktu wymiany walut.

Dobrze również postawić na firmę, która oprócz sprzedaży kas oraz drukarek fiskalnych oferuje też ich montaż na terenie danego miasta. Dzięki temu zyska się pewność, że będą one działać poprawnie, a wszelkie wątpliwości zostaną wyjaśnione przez specjalistów. Należy także mieć na uwadze, że każda kasa fiskalna powinna regularnie przechodzić obowiązkowe przeglądy, którymi najczęściej zajmują się sprzedawcy tego rodzaju urządzeń. Warto więc postawić na firmę zatrudniającą osoby z odpowiednimi uprawnieniami oraz wiedzą i doświadczeniem. Partnerem artykułu jest sklep mico.pl, oferujący szeroki wybór kas i drukarek fiskalnych