Kiedy zlecić sprawę firmie windykacyjnej?

Prewencja jest najlepszym sposobem zapobiegania w powstawaniu nieściągalnych lub trudno odzyskiwalnych wierzytelności. Jest ona o wiele tańsza niż ewentualne późniejsze jej odzyskiwanie za pośrednictwem firmy windykacyjnej bądź w drodze postępowania komorniczego.

Nieustanne monitorowanie dłużnika i jego postępów w regulowaniu należności daje najlepszy obraz o jego stanie finansowym, pozwala przewidzieć ewentualne kłopoty i wyprzedzić je na tyle znacząco, iż nie ma potrzeby kierowania sprawy do windykacji. W porę gdy tylko zauważamy niebezpieczne zachowania po stronie kontrahenta należy jak najszybciej skierować sprawę do firmy windykacyjnej. Daje to taki efekt, że ma on świadomość tego że udzielony mu kredyt kupiecki jest cały czas pod kontrolą.

Zlecenie firmie windykacyjnej monitoringu płatności jest najtańszym z możliwych sposobów zapobieżenia powstawaniu zatorów płatniczych w firmie. Skierowanie sprawy do zewnętrznej wyspecjalizowanej firmy jest o wiele tańsze niż zatrudnienie osobnego pracownika do monitorowania płatności oraz przyuczenie go do wykonywania tych czynności, poza tym efekt oddziaływania na świadomość kontrahenta iż jego płatności na bieżąco monitoruje firma windykacyjna jest o wiele mocniejszy niż gdyby robiła to firma z którą na codzień współpracuje, utrzymuje dobre kontakty, zna osobiście ludzi którzy dostarczają mu towar i wie czego może się po nich spodziewać. Natomiast sam fakt iż jego płatnościami zajmuje się firma której nie zna, która na codzień ma do czynienia z dłużnikami, odzyskiwaniem należności i jest w tym wyspecjalizowana tak mocno oddziaływuje na jego psychikę, że woli zacząć lepiej regulować swoje zobowiązania niż przekonać się jakie zostaną podjęte kroki prawne gdy będzie nadal zwlekał ze swoimi płatnościami. 

Czym różni się monitoring płatności od windykacji należności?  Są to dwie znacząco się różniące od siebie oferty, jakie może zaproponować firma windykacyjna. Windykacja należności polega na odzyskiwaniu wierzytelności przy zastosowaniu wszelkich możliwych i dozwolonych przez prawo środków, a jedynym i nadrzędnym celem jest tu odzyskanie pieniędzy, natomiast monitoring można zakwalifikować jako bardzo łagodne działania windykacyjne które nie mają na celu szybkiego i bezwarunkowego odzyskania długu lecz polegają na uświadomieniu kontrahentowi, iż jego „świętym” obowiązkiem jest regulowanie zobowiązań w terminie podejmując przy tym bardzo stonowane acz jednak stanowcze i konsekwentne działania.

W przypadku monitoringu elementem o największym znaczeniu jest częstotliwość podejmowanych działań. Jeśli dłużnik zobowiązał się, że zapłaci określoną kwotę w konkretny dzień, to w ten sam dzień należy mu o tym przypomnieć a na drugi dzień sprawdzić czy należność spłynęła. Jeśli nie wywiązał się ze swoich obietnic należy go o tym poinformować i we właściwy stonowany sposób ustalić kiedy tej wpłaty ostatecznie dokona. Bardzo ważne to dać mu poczucie świadomości, że podejmowane działania są nieuchronne i że nad tym wszystkim czuwa ktoś kto wie jakie kroki podjąć, jeśli nie spłaci zobowiązań w terminie.

Firmy które zleciły monitoring należności zewnętrznej firmie windykacyjnej szybko zauważyły, iż terminowość regulowania zobowiązań przez ich kontrahentów znacząco się polepszyła i prawie całkowicie zostały wyeliminowane tzw. sprawy trudne które wcześniej kończyły się kosztownymi procesami, windykacją a nawet utratą całej należności w przypadku niemożliwości jej wyegzekwowania. Jest to najlepszy dowód na to, że prewencja w płatnościach jest o wiele tańsza i skuteczna niż późniejsze ich odzyskiwanie. 

Podobne artykuły

Subskrybuj powiadomienia!
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Popularne

Popularne

0
Would love your thoughts, please comment.x