Samochód w firmie to ogromne ułatwienie, dlatego posiadanie go stało się już niemal niezbędne i oczywiste. Przy jego nabyciu pojawiają się wątpliwości, zakup na fakturę czy leasing?Może kredyt samochodowy lub długoterminowy wynajem? Porównanie korzyści z różnych form zakupu samochodu osobowego na firmę jest bardziej złożone i o wiele mniej jednoznaczne niż w przypadku klienta indywidualnego.
Wiele rzeczy od jednostkowych okoliczności, od sytuacji majątkowej, finansowej i podatkowej danej firmy, wobec tego należy przy dokonywaniu wyboru poznać wszystkie pozytywy i negatywy tych rozwiązań mając na uwadze elementy wpływające na decyzję co do wyboru odpowiedniego rozwiązania.
Dla firmy posiadającej duże przychody, chcącej zmniejszyć w danym okresie obciążenia podatkowe wzięcie samochodu z większym wkładem własnym w leasing może być lepszym rozwiązaniem niż samochód na kredyt .
W zupełnie innej sytuacji będzie firma , która chce zminimalizować koszty prowadzenia działalności , ale musi mieć nowe samochody- wtedy wynajem długoterminowy może być lepszym rozwiązaniem niż leasing, gotówka czy kredyt.
Zakup za gotówkę- to oczywista sytuacja: firma kupuje samochód ze środków własnych. Samochód zaliczany jest w koszty uzyskania przychodu , ale to rozliczenie jest rozłożone w czasie , w formie amortyzacji. Amortyzacja samochodu jest rozłożona w czasie na okres 5 lat, w przypadku zakupu samochodu używanego ,który przez minimum 6 miesięcy , można amortyzować samochód przez okres 2 i pół roku .
Kosztami uzyskania przychodu są wszelkie koszty eksploatacji, czyli paliwo , serwis, opony, ubezpieczenia, a VAT z tytułu zakupu i eksploatacji rozliczamy w wysokości 50% lub 100 %.
Kredyt samochodowy jest formą pożyczki gotówkowej, przeznaczonej na konkretny cel, w tym przypadku zakup samochodu.
Jest on finansowo korzystniejszą opcją ze względu na niższe oprocentowanie od kredytów obrotowych, uruchomionych przez firmę w swoim banku.
Więcej informacji znajdziesz na stronie http://kredomoto.pl