Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – zalety i wady

Forma prawna działalności gospodarczej automatycznie określa odpowiedzialność za ewentualne niepowodzenie w biznesie. Osoby prowadzące jednoosobową działalność oraz wspólnicy spółek osobowych całym majątkiem prywatnym odpowiadają za zobowiązania, udziałowcy spółek kapitałowych – do wniesionych udziałów. Osoby, które chcą prowadzić działalność gospodarczego bez ryzyka utraty posiadanego majątku z chęcią korzystają z tej formy prawnej. W odróżnieniu od spółek osobowych (cywilnych i jawnych) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być jednoosobowa. Warunkiem założenia spółki jest wniesienie kapitału. Obecnie minimalnym kapitał to 5.000 zł. Umowa spółki musi być zawarta na piśmie, jednak spełniając określone warunki nie musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

Umowa spółki

Udziałowcy lub osoba upoważniona Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością rejestruje Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). W umowie należy podać między innymi:

– nazwę,
– siedzibę,
– rodzaj działalności gospodarczej,
– dane członków Zarządu.

Często członkami Zarządu są udziałowcy, którzy decydują o kierunkach rozwoju firmy, zawierają umowy i zaciągają zobowiązania. Jedną z pierwszych decyzji jakie Zarząd podejmuje dotyczą prowadzenia dokumentacji rachunkowej, tzw. Ksiąg Handlowych i ewidencji VAT, jeżeli Spółka będzie płatnikiem podatku od wartości dodanej. Obecnie rzadko tworzy się stanowisko księgowego w firmie. Rozwiązaniem bezpiecznym jest przekazanie obowiązków związanych z prowadzeniem rachunkowości firmie zewnętrznej. Wyspecjalizowane Biuro Rachunkowe prowadzi rzetelnie i niewadliwie i ponosi za to odpowiedzialność. Jeszcze przed rozpoczęciem działalności można wybrać odpowiednią firmę, korzystając ze wskazówek i porad przed rejestracją w KRS. Na tym też etapie podejmuje się pierwsze decyzje inwestycyjne. Sposób pozyskiwania maszyn i urządzeń (kredyt lub leasing) będzie wpływał na sposób rozliczania podatków. Innowacyjne firmy mogą również liczyć na dotację unijne.

Prowadzenie działalności gospodarczej

Spółka prowadzi działalność w oparciu o Kodeks Prawa Handlowego i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Co miesiąc odprowadza zaliczkę na podatek dochody, a po zakończeniu roku sporządzą i przekazuje CIT-8. W zależności od obrotów podatek wynosi:

– 15% – jeżeli obroty w spółce nie przekroczyły równowartości 1.200.000 euro,
– 19% – powyżej tej kwoty,

a przekazane zyski w postaci dywidendy, 20%-owym zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Oczywiście istnieje wiele sposobów, aby zgodnie zobowiązującym przepisami ograniczyć podatki. Wiele zależy od sposobu zarządzania firmą i współpracy z biurem rachunkowym. To od tej współpracy w dużej mierze będzie zależało jak wysokie podatki zapłaci Spółka. Dlatego też, tak ważne jest pewne zagadnienia omówić jeszcze przed rozpoczęciem działalności.

Podsumowanie

Rejestracja spółek z ograniczoną odpowiedzialnością jest dobrym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pozwala na rozwój bez obaw o prywatny majątek. Każda działalność niesie ze sobą ryzyko, które poprzez sp. z o.o można zminimalizować. Jednak decyzja o założeniu spółki powinna być dobrze przemyślana. O ile postanowienie o zamknięciu jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki osobowej nie jest skomplikowanie, to przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością trzeba przejść przez proces likwidacyjny, który trwa nawet kilka miesięcy. Oczywiście spółka ma też swoje wady. Do największych można zaliczyć podwójne opodatkowanie zysków. Dlatego też przed decyzją warto skorzystać z profesjonalnej porady.

Podobne artykuły

Subskrybuj powiadomienia!
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Popularne

Popularne

0
Would love your thoughts, please comment.x