Strona główna Poradnik Stare meble – odnawiaj a nie wyrzucaj

Stare meble – odnawiaj a nie wyrzucaj

0
Stare meble – odnawiaj a nie wyrzucaj

Lata mijają a wraz z nimi przemija piękno przedmiotów, które dekorują nasze mieszkania. Wśród nich są także meble. Z biegiem czasu tracą swój kolor, pojawiają się na nich rysy i zabrudzenia a lakier łuszczy się. Takie meble nie wygadają zbyt estetycznie i bardzo często lądują na śmietniku, a przecież można je odnowić i nadać im ponownie blask nowości.

Dlaczego warto odnawiać stare meble?

Meble, które postały 20 i więcej lat temu w dużej mierze wytwarzane były z drewna lub sklejki. Te materiały charakteryzują się dużą wytrzymałością, stabilnością, pięknym wyglądem i możliwością renowacji. Dzisiejsze meble w dużej mierze wykonane są z płyty wiórowej pokrytej okleiną. Po zabrudzeniu czy zarysowaniu, nie można ich odnowić ani przywrócić do dawnej świetności. Stare meble charakteryzuje także dobre wykonanie, dzięki czemu nierzadko są znacznie lepsze w użytkowaniu niż ich nowe odpowiedniki.

 Samodzielne odnawianie mebli?

Są ludzie, którzy kochają ręczne prace i chętnie podejmują kolejne wyzwania. Jeśli jesteś taką osobą możesz spróbować samodzielnie odrestaurować zniszczone meble. Najczęściej wystarczy papier ścierny i nowy środek zabezpieczający. Jeśli masz ochotę na większe zmiany możesz skorzystać także z farb oraz innych substancji barwiących np. kolorowych lakierów czy bejcy. Poza podstawowymi narzędziami takimi jak papier ścierny, szlifierka, pędzel i impregnaty musisz mieć jeszcze trochę miejsca do wykonywania swoich prac.

Kiedy nie chcesz podejmować się stolarskich prac

Jeśli nie masz czasu, miejsca czy umiejętności możesz skorzystać z pomocy fachowców. W sieci znajdziesz wiele adresów do stolarni, które zajmują się renowacją mebli. Możesz też skorzystać z usług Stolarni Wawer, która specjalizuje się w nadawaniu meblom nowego blasku.

Dostęp do wszelkiego rodzaju dóbr materialnych sprawił, że bardzo chętnie wyrzucamy stare i zużyte przedmioty. Zazwyczaj jest to dobre, ponieważ dzięki temu nie zaśmiecamy mieszkania. Jednak w niektórych wypadkach warto trzy razy zastanowić się zanim wybrana rzecz znajdzie się na śmietniku. Jednymi z przedmiotów, których nie warto wyrzucać są meble. Modele wykonane drewna, o solidnej budowie, które wytrzymały już całe dziesięciolecie lepiej odnowić niż wyrzucić. Dziś bardzo trudno jest kupić meble wysokiej jakości. Większość stołów, krzeseł czy szafek wykonanych jest z płyt wiórowych, które z pewnością nie przetrwają kilku dziesięcioleci. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o wyrzuceniu z domu starego stołu, dobrze zastanów się.