Strona główna Inne Zakup nieruchomości a jej ewentualne zadłużenie

Zakup nieruchomości a jej ewentualne zadłużenie

0
Zakup nieruchomości a jej ewentualne zadłużenie
Fot. pixabay.com

Chcąc nabyć nieruchomość, poszukujemy tej, która w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania. Z reguły większość uwagi przywiązujemy do tego, jak nieruchomość prezentuje się od strony wizualnej, jaki jest jej stan techniczny. To rzecz jasna bardzo istotne, nie można jednak zapominać o jednym – stan techniczny i wygląd nieruchomości ma znaczenie, jednak nie mniejsze znaczenie ma stan prawny a szczególnie zadłużenie nieruchomości.

Powody zadłużenia nieruchomości

Powody zadłużenia nieruchomości są różne. W przypadku mieszkań, najczęstszą przyczyną zadłużenia nieruchomości jest nieregularne płacenie czynszu za mieszkanie Z pozoru to coś zupełnie wytłumaczalnego – brak pieniędzy i wysokie czynsze, w wielu przypadkach powodują takie sytuacje, warto jednak pamiętać, że zadłużenie byłego właściciela nieruchomości może dotknąć także nas. W niektórych przypadkach to my będziemy musieli je spłacić, w ekstremalnych, zakup mieszkania zadłużonego, będącego przedmiotem egzekucji komorniczej może doprowadzić do jego utraty.

Hipoteka

Innym powodem zadłużenia nieruchomości, może być obciążenie hipoteczne. To również nierzadko występująca sytuacja. Dom lub mieszkanie to nieruchomości, służące nierzadko do zabezpieczania kredytu. Jeśli decydujemy się na zakup takiej nieruchomości, która jest przedmiotem zabezpieczenia, możemy ją oczywiście utracić. Ryzykowny jest również zakup mieszkania lub domu z jawnym zadłużeniem, czyli kredytem do spłaty. Sprzedaż takiej nieruchomości, pod pewnymi warunkami jest dozwolona, ale obowiązek spłaty kredytu weźmiemy na siebie, a bank, analizując zmianę właściciela nieruchomości, może dojść do wniosku, że nasza sytuacja finansowa może wymagać dodatkowych zabezpieczeń kredytowych.

Nieruchomość? Najlepiej bez długu

Decydując się na zakup nieruchomości, najlepiej stawiać na te, które nie są zadłużone i nie są przedmiotem praw osób trzecich. To bardzo istotne, ale do wiedzy czy tak jest w rzeczywistości, trzeba dotrzeć samodzielnie. Oczywiście w założeniu, takie informacje powinny po prostu wyjść na światło dzienne przy transakcji sprzedaży mieszkania czy domu, jednak nie zawsze tak jest. W naszym interesie więc jest sprawdzenie kupowanej nieruchomości i upewnienie się, czy nie jest zadłużona. Sprawdzić to łatwo. Warto to zrobić.