Czym jest inflacja?

Inflacja – to słowo pojawia się w mediach bardzo często. Słyszymy o niej bardzo często, a słowo to raczej nie kojarzy nam się z czymś pozytywnym. Czy naprawdę trzeba bać się inflacji? Na czym to zjawisko polega?
Inflacja to proces, który jest ściśle związany ze wzrostem cen i jednoczesnym spadkiem wartości pieniądza. Nie jest to zjawisko zarezerwowane dla naszych czasów. W chwili, gdy pojawiły się na świecie pieniądze, ich wartość z czasem spadała. Kiedy pieniądze zaczynają tracić swą wartość? Wtedy, gdy w obiegu jest ich zbyt wiele. To w tym momencie zaczyna narastać inflacja. Dopóki utrzymuje się ona na poziomie około 2%, nie ma większego zagrożenia. Gorzej, gdy pieniądze w dalszym ciągu tracą swą wartość. Zbyt wysoka inflacja staje się już poważnym zagrożeniem dla gospodarki, a jej skutki odczuwa każdy obywatel. Zwiększają się opłaty związane z utrzymaniem mieszkania, rosną ceny w sklepach, a za podwyżkami nie idą, niestety, rosnące płace.

Nowe pożyczki przez internet

Pieniądz staje się coraz mniej wartościowy. Brak poczucia bezpieczeństwa oraz niestabilna gospodarka to kolejne problemy, z którymi wiąże się inflacja. Ponieważ w dzisiejszych czasach poczucie finansowego bezpieczeństwa jest dla nas sprawą bardzo ważną, często inflacja wywołuje wiele napięć w świecie polityki. Niestety, są to problemy dość częste, przed którymi przeciętnemu człowiekowi trudno jest się uchronić.

Podobne artykuły

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Popularne

Popularne