Strona główna Newsy Urząd Skarbowy rozliczy za nas PIT

Urząd Skarbowy rozliczy za nas PIT

0
Urząd Skarbowy rozliczy za nas PIT

Coraz mniej czasu pozostało do złożenia zeznań podatkowych za rok 2018. Jak dotąd nigdy jeszcze rozliczenie podatkowe nie było tak proste. Skarbówka sama, bowiem rozliczy za nas zeznanie podatkowe za przychody uzyskane w roku 2018. Co niesie za sobą dużą oszczędność czasu i pewność bezpiecznego przekazania danych. Takie zeznanie zostanie przygotowane dzięki Krajowej Administracji Skarbowej. Na podstawie otrzymanych deklaracji PIT-11, Fiskus przygotował 23 mln deklaracji PIT-37 oraz 250 tysięcy deklaracji PIT-38. Dotyczą one wszystkich osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło, zlecenia oraz przychodów kapitałowych. Gotowe zeznanie podatkowe można sprawdzić online już od 15 lutego na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów.

Po zweryfikowaniu przyrządzonego zeznania, podatnik będzie mógł go w całości zaakceptować. Inną opcją jest modyfikacja przez uzupełnienie danych lub ich całkowitą zmianę. Zeznanie przygotowane jest dla osób, które rozliczają się indywidualnie, co wiąże się z tym, że osoby, które chcą rozliczyć się z małżonkiem lub skorzystać z innych przysługujących odliczeń i ulg muszą przygotowaną automatycznie deklarację poddać dokładnej weryfikacji i uzupełnić o potrzebne dane. Tyczy się to np. wydatków na cele rehabilitacyjne, użytkowania Internetu, darowizn na cele krwiodawstwa, itp. Podobnie sprawa dotyczy przekazania 1%. Jeśli chcemy wskazać inną organizację pożytku publicznego niż w roku ubiegłym musimy również poddać edycji tą informację.

Kolejną z możliwych do wyboru opcji jest odrzucenie rozliczenia i przygotowanie samodzielnie lub przy pomocy biur rachunkowych.  Jeśli natomiast podatnik nie dokona żadnych z wyżej wymienionych czynności, uznając tym samym PIT za sporządzony prawidłowo, termin zwrotu pieniędzy z podatku rozpocznie bieg z dniem 30.04.2019, a faktyczny zwrot będzie miał miejsce do 15.06.2019 roku. Najważniejsze jednak abyśmy wszystkich czynności związanych z elektronicznym rozliczeniem podatków dokonywali tylko i wyłącznie na stronie www.podatki.gov.pl. Korzystanie z innych aplikacji lub stron może grozić przesłaniem danych nieupoważnionym osobom.

Poprzednie opcje złożenia deklaracji nie zostały wycofane. Podatnikowi przysługuje nadal możliwość złożenia rozliczenia w wersji papierowej lub poprzez dedykowane temu programy komputerowe. Dla porównania osoby, które złożą deklaracje w wersji papierowej na zwrot podatku będą musiały czekać nawet do 90 dni. Atutem złożenia deklaracji poprzez usługę Twój e-PIT jest szybki zwrot nadpłaty podatku, który podatnik może otrzymać do 45 dni od złożenia zeznania. Czas zwrotu może zostać skrócony do 30 dni, jeśli podatnik jest posiadaczem Karty Dużej Rodziny.

Pamiętajmy, aby zatwierdzić lub złożyć deklarację podatkową  nie później niż do 30 kwietnia 2019 roku.

Ministerstwo Finansów ma również bardzo dobrą wiadomość dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Usługa „Twój e-PIT” dostępna będzie również dla nich od 2020 roku.

Subskrybuj powiadomienia!
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x